1

ناهنجاری های مادرزادی ادراری تناسلی

هیپوسپادیاس(hypospadias )
بیماری مادرزادی خروج ادرار از مجرای پایین الت تناسلی در پسربچه ها می باشد. در این بیماری معمولا کارکرد کلیه ها در معرض خطر نیست ولی نمای ظاهری مجرای ادرار نیاز به عمل ترمیمی دارد که اغلب بعد از 6 ماهگی انجام میشود . اگر نقص پایین بودن مجرا خیلی شدید نباشد، بعد از  جراحی این کودکان معمولا نیازی به سوند ادراری وجود نخواهد داشت.این جراحی ها اغلب بصورت سرپایی انجام می شوند و نیاز به بستری چند شبانه روز در بیمارستان وجود ندارد.در موارد شدیدتر برای بیمار سوند ادراری گذاشته می شود که بعد از چند روز خارج می گردد.


عدم نزول بیضه (undescended testis)
در دوره جنینی بیضه ها در شکم قرار دارند و در حوالی زمان تولد به محل طبیعی خود درکیسه بیضه نزول می کنند. اگر به هر دلیلی بیضه این مسیر طبیعی را طی نکند و در شکم باقی بماند کارکرد طبیعی خود را در نطفه سازی از دست می دهد علاوه بر آن خطر سرطانی شدن این بیضه ها در اینده افزایش می یابد. لذا اگر در نوزاد چنین حالتی تشخیص داده شود در حوالی یک سالگی باید با جراحی، بیضه پایین اورده شود به چنین عملی ارکیوپکسی (orchiopexy) گفته می شود هرقدر بیضه بالاتر باشد جراحی آن دشوارتر خواهد بود.

فتق بیضه یا فتق مغبنی (inguinal hernia) و هیدروسل (hydrocele)
به تورم بالای بیضه ها و زیر شکم فتق مغبنی گفته می شود و حاوی روده ها می باشد.این عارضه مادرزادی است هرچند ممکن است در سنین بالاتری تشخیص داده شود. فتق در هر سنی حتی نوزادی نیاز به جراحی ترمیمی دارد چون ممکن است روده ها در آن گرفتار و حتی سیاه شوند.البته در یک شیرخوار کم سن و کم وزن اگر حالت اورژانس ایجاد نشده باشد می توان جراحی را اندکی به تاخیر انداخت.
اگر تورم بالای بیضه ها صرفا حاوی مایع باشد به آن هیدروسل می گویند. جراحی هیدروسل از نظر روش و تکنیک مشابه عمل فتق بچه می باشد ولی چون احتمال بهبود خودبخود در نیمی از موارد وجود دارد جراحی را تا یک سالگی به تاخیر می اندازیم.

بازگشت ادراری از مثانه به کلیه (vesicoureteral reflux)
مسیر طبیعی ادرار از کلیه ها بطرف مثانه است ولی اگرادرار مسیر معکوس یعنی از مثانه بطرف کلیه ها را طی کند شانس بروز عفونت ادراری در کودک افزایش می یابد.این حالت مادرزادی و معمولا ناشی از نقص عمل کرد دریچه اتصال لوله حالب به مثانه می باشد ودر دختر بچه ها شایع تر است. در موارد خفیف تر شانس بهبود خودبخود با افزایش سن وجود دارد لذا در صورت تشخیص آن در نوزادی جهت کاهش احتمال عفونت ادراری تجویز انتی بیوتیک پیشگیرنده توصیه می شود. اگر بعد از یک سالگی باقی بماند و همراه با عفونت ادراری باشد جراحی ترمیمی لازم خواهد شد.جراحی در این عارضه هم بصورت عمل جراحی باز و هم بصورت عمل اندوسکوپیک از طریق مجرای ادرار قابل انجام می باشد.

گشاد بودن لگنچه کلیه ( هیدرونفروز) مادرزادی(congenital hydronephrosis)
اتساع یا گشادی لگنچه کلیه ها ممکن است در سونوگرافی های دوران بارداری تشخیص داده شود. به چنین حالتی اصطلاحا هیدرونفروز گفته می شود. اغلب خانواده ها نگران کارکرد کلیه فرزند خود هستند ولی خوشبختانه در اکثر موارد کارکرد کلیه صدمه نخورده است و با پیگیری طی چند ماه اول بعد از تولد این هیدرونفروز از بین می رود یا شدت آن کمتر می شود.چنین کودکانی نیاز به بررسی دقیق بعد از تولد دارند چون در برخی از آن ها احتمال تشخیص مشکلات مادرزادی ادراری نظیر بازگشت ادرار یا برخی تنگی ها مثلا انسداد محل اتصال لگنچه به حالب وجود دارد.

اکستروفی مثانه(bladder extrophy)
بیماری نادر مادرزادی به شکل باز بودن مثانه بر جداره شکم می باشد. در این عارضه بخشی از دیواره پایین شکم تشکیل نشده است. این بیماری با حیات مغایرت ندارد ولی مبتلایان از نقص ظاهری و بی اختیاری ادرار رنج می برند. جراحی های ترمیمی وسیعی برای این کودکان لازم است و اغلب نیاز به پیگیری طولانی مدت وجود دارد.بهترین زمان جراحی در این بیماران همان دوره شیرخوارگی می باشد.


کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر علیرضا سینا می باشد | طراحی و اجرا شرکت فرابرد شبکه